Môžu baktérie rozložiť plasty?

     Život bez plastov si už v našom bežnom živote nevieme ani predstaviť. Či už ide o fľašu na vodu alebo nákupnú tašku. Kvôli  takémuto štýlu života však produkujeme veľmi veľa plastového odpadu. Vo svete je to viac ako 300 miliónov ton ročne!

   Len malá časť plastov sa znovu zrecykluje. Väčšina skončí na smetiskách alebo sa spáli v spaľovniach odpadu. Všade sú plasty problémom, predovšetkým ale v mori. Pretože moria sú ako smetiská, plasty sa rozkladajú len veľmi pomaly a pri svojom rozklade uvoľňujú škodlivé látky, ktoré sa dostávajú do rýb a kruh sa uzatvára na našom tanieri.

    Viac ako 50 miliónov ton z ročného odpadu z plastov pozostáva zo špeciálnej umelej hmoty pod názvom PET, ktorá sa používa na výrobu plastových fliaš a obalových materiálov. Problémom je, že trvá veľmi dlho, kým sa PET rozloží. Odhaduje sa to približne na 450 rokov. Tím vedcov z Japonska objavil baktérie, ktoré dokážu rozložiť plasty. Tieto malé zázraky sa nazývajú Ideonella sakaiensis a sú pre iné životné formy bezpečné. Dokážu celú svoju potrebu výživy vykryť z PET. PET je vo viacerých krokoch vďaka týmto baktériám rozložené na bezpečné látky. Nádejou je, že by sa tieto baktérie a ich výnimočné vlastnosti mohli využívať v budúcnosti na skládkach odpadu alebo v moriach.

Leandra Jeszeová

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Katarína Bodnárová

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre