Život v kvetináči - alebo o zmysle života

     Bol raz jeden učiteľ, ktorý chcel svojim deviatakom dať niečo na cestu životom. Jedného dňa prišiel do triedy s veľkým kvetináčom a naplnil ho kameňmi. Opýtal sa, či je kvetináč plný a jeho žiaci súhlasili.

     Nasledujúci deň zobral vrecko s menšími kamienkami, vysypal ho do kvetináča na veľké kamene a potriasol ním. Opäť sa opýtal žiakov, či je kvetináč plný a opäť všetci súhlasili.

     Ďalší deň priniesol učiteľ vrecko s pieskom. Vysypal piesok do kvetináča a potriasol ním. Znovu sa opýtal triedy, či je kvetináč plný. Tentokrát si boli všetci istí: "Áno, kvetináč je plný!"

     Na štvrtý deň priniesol učiteľ dve fľaše vody a vylial ich do kvetináča. Tentokrát chceli žiaci vedieť, čo to všetko znamená?

Učiteľ im začal rozprávať:

"Kvetináč predstavuje váš život. Veľké kamene je všetko dôležité vo vašom živote: zdravie, šťastie, radosť, rodina... Menšie kamienky znamenajú menej dôležité a menej potrebné veci: možno auto, bývanie, zamestnanie... Piesok symbolizuje všetky maličkosti, ktoré tiež patria k životu. Voda sú všetky sviatky a oslavy, ktorých význam je často podceňovaný. Kto si takto zariadi svoj život, ten by mal mať všetko, čo je potrebné k dobrému a naplnenému žitiu. Kto si ale svoj kvetináč naplní najprv pieskom, ten sa stratí v maličkostiach a nebude mať priestor pre oveľa dôležitejšie veci v živote."

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Katarína Bodnárová

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre