Výroba veľkonočných kraslíc

Na vetvičkách v záhrade, vo váze alebo rozvešané v dome, pestrofarebné vajíčka sú nádhernou veľkonočnou dekoráciou. Tiež na slávnostnom stole sú uvarené farebné vajíčka skvelou voľbou a chutia určite oveľa lepšie. Ako ich ozdobiť? Na túto otázku odpovieme v našom článku.

Vyfúknutie vajíčka

Pred vyfúknutím vajíčko umyte. Potom vajce na oboch koncoch prepichnite pomocou ihly. Vezmite dlhú ihlu alebo špilku a zamiešajte vajíčko v škrupinke. Teraz už môžete silno fúkať - vyfúknutý obsah vajíčka je možné použiť do praženice, na obaľovanie alebo do koláčov. Po vyfúknutí opäť škrupinky umyte a nechajte vyschnúť. Teraz už môžete vajíčka vymaľovať.

Význam farieb?

Žltá - znamená želanie múdrosti a osvietenia.

Červená - symbolizuje smrť Ježiša Krista.

Zelená - je farbou mladosti a nevinnosti.

Biela - je farbou čistoty.

Oranžová - je farbou sily, vytrvalosti a ctižiadosti.

Prírodné techniky

Výhodou týchto techník je, že farby nie sú toxické a vajíčka v nich uvarené je možné konzumovať. Nevýhodou sú zemité tóny farieb. Ako na to? Nasekajte rastliny na malé kúsky a vyvarte ich vo vode. Preceďte cez servítku, filter na kávu alebo cez sito. V takto pripravenej farbe varte celé vajíčka alebo vyfúknuté škrupinky. Ak je zafarbenie príliš slabé, vložte vajíčka ešte raz na 30 minút do studeného vývaru. Vajíčka lyžicou obracajte a sledujte zafarbenie - čím dlhšie ich budete farbiť, tým bude odtieň intenzívnejší. Farby si pripravte v starom hrnci.

Šafrán zafarbí vajíčka na žlto.

Hnedé cibuľové šupky zafarbia vajíčka do hneda.

Špenát ich zafarbí na zeleno.

Červená kapusta ich zafarbí na červenofialovo.

Červená repa (cvikla) ich zafarbí na červeno.

Čučoriedky (tiež sušené) ich zafarbia do modra.

Potom potrite vajíčka kúskom slaniny alebo kvapkou oleja a vyutierajte kuchynskou papierovou utierkou, vajíčka sa po tejto "procedúre" budú pekne lesknúť.

Výtvarnícke farby

Na maľovanie vajíčka touto technikou by ste mali najprv naniesť 2 až 3 vrstvy základnej akrylovej farby. Potom vyrfarbiť štetcom vzory a zafixovať matným lakom.

Alebo: vajíčko pomaľovať vodovými farbami, nechať vyschnúť a až potom dokresliť detaily fixami.

Voskovkové metódy

Vezmite si voskovky, použite hliníkový obal z čajovej sviečky, do ktorého voskovku polámete a necháte vplyvom tepla rozpustiť. Ja som použila vonnú lampu s čistou vodou. Na opačný koniec ceruzky si zapichnite špendlík a takto vyrobenou pomôckou vyfarbujte vajíčko. Kvôli lepšiemu výslednému efektu použite viac farieb.

Roztečená technika

Nastriekajte rôzne farby na vajíčko tak, aby sa trošku roztiekli. Po vyschnutí pretrite bezfarebným lakom.

Nalepovacia metóda

Vajíčka je možné oblepiť všetkým možným - zvyškami vlny, papierom, fóliami, zvyškami látok...

Pečiatková metóda

Svetlo zafarbené vajíčka je možné opečiatkovať zemiakovými pečiatkami. Zemiak prekrojte na polovicu, malým nožom vyrežte hviezdičku alebo iný tvar a tento potom natrite sýtymi vodovými farbami a opatrne opečiatkujte vajíčko.

Mramorované vajíčka

Najprv naneste základnú farbu a do ešte mokrej farby urobte bodky inou farbou. Vezmite špáradlo a ťahajte ním cez bodky, aby vznikol mramorovaný vzor. Nechajte zaschnúť a pretrite bezfarebným lakom.

Technika pozitívu/negatívu

Strčte vajíčko pred farbením do nylonovej ponožky. Medzi škrupinku a silonku dajte list z nejakej bylinky, trávu a silno silonku uviažte. Potom vložte vajíčko do farebného kúpeľa. Vajíčko sa zafarbí všade, okrem miesta, kde ste dali lístok.

Zavesenie vajíčok

Aby ste mohli vajíčko zavesiť, použite kúsok zápalky, na ktorý urobte uzlík zo šnúrky, ktorú chcete použiť na zavesenie. Takto pripravenú zápalku strčte opatrne do vajíčka, dávajte pritom pozor, aby sa uzlík nezošmykol. Vajíčkom trošku zatraste, aby sa drievko priečne umiestnilo a hotovo!

 

 

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Katarína Bodnárová

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre