Silvestrovské zvyky a tradície v zahraničí

     Silvester - posledný deň v roku, v ktorom sa lúčime so všetkým prežitým v uplynulom roku, či už pekným alebo zlým. So spomienkami, so zážitkami, so všetkým. A či sa Vám v tomto roku darilo alebo aj nie, nevadí, je tu Nový rok 2017! Otvára nám svoju náruč, aby sme do nej s elánom vykročili a zažili mnoho ďalších krásnych, neopakovateľných, nezabudnuteľných chvíľ nášho života. Tak nesmúťme, že sa rok končí a že všetko pekné odchádza, ale s radosťou vstúpme do roka nepreskúmaného a nevyspytateľného. A určite by sa s tým terajším rokom patrilo rozlúčiť, tak sa poďme spoločne pozrieť, ako to robia v iných krajinách.

RAKÚSKO

Na Silvestra sa krajina zmení v jeden obrovský chlievik - všade sú samé prasatá, áno prasiatka. Rakúšania ich vyrábajú z marcipánu, karamelu, javorovej šťavy, perníkového cesta, čokolády a ugrilujú aj zabité prasiatko z mäsa. Je u nich obvyklé, že Vás po polnoci ponúknu bravčovou hlavou. Symbolizuje to tučný, a teda šťastný nový rok.

Ďalšími symbolmi sú zelené vetvičky na pohostinstvách, cukrovinkové podkovičky a pepermintová zmrzlina v tvare štvorlístka. S príchodom polnoci začujete trúbenie z kostolných veží a bozkávanie.

 

ŠPANIELSKO

Koniec roka u Španielov sa nazýva Noche Vieja. Zídu sa v kostole na modlitby a pred polnocou s každým úderom hodín zjedia jednu bobuľku hrozna. Hltanie 12 hrozien za dvanásť sekúnd však môže byť nebezpečné. Po zhltnutí zapíjajú ovocie tradičným nápojom Cava alebo vínom.

 

TALIANSKO

V Taliansku aj iných krajinách sa na Nový rok má jesť šošovica, ktorá by mala priniesť v novom roku financie. V už spomínanom Španielsku, Taliansku či Mexiku je dobré vziať si na nový rok červené spodné prádlo, prinesie to vraj šťastie. No taktiež sa na Námestí svätého Marka v Benátkach tradične na Nový rok ľudia hromadne bozkávajú.

 

No a sú tu aj samozrejme také zaujímavosti, že v krajinách ako je Austrália, Filipíny, Amerika, Čína a ďalšie krajiny s väčším časovým rozostúpením ako v Európe ľudia oslavujú Nový rok buď skôr alebo neskôr ako my. Príklad Sydney polnoc = dve hodiny popoludní na Slovensku.

 

     Prajem Vám krásny Nový rok 2017! Nech máte dostatok síl na to, aby ste si šli za svojimi cieľmi.

Michaela Balážová

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Katarína Bodnárová

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre