Nuda počas prázdnin - 10 tipov

     Asi to pozná každý. Dlho si čakal vytúžené prázdniny, ale po Vianociach prichádza nuda a ty rozmýšľaš, čo budeš robiť. Väčšinou je to počítač alebo televízia, ale čo tak skúsiť niečo iné, niečo, čo ťa posunie ďalej? Tu je 10 tipov, čo robiť cez prázdniny:

1. Pusti si obľúbenú hudbu a zatancuj si

Prečo nie? Zatvor dvere tvojej izby a vyblázni sa pri obľúbenej hudbe.

2. Kresli si

Kresliť môžeš, aj keď si myslíš, že nemáš talent. Kreslenie rozvíja tvoju kreativitu, zvyšuje sebavedomie a pomáha zlepšiť sústredenie. Kresliť môžeš hocičo - postavičky, interiér domu, výhľad z okna, kvetiny, či zvieratá.

3. Pozri si dokumentárny film

Je to skvelá možnosť, ako sa vzdelávať príjemnou formou. Vyber si podľa toho, čo máš rád, či už to bude film o prírode, geografii, pre technicky nadaných sú určené filmy o svetových stavbách, či divoch sveta a ak máš rád históriu, tak si pozri biografiu tvojej obľúbenej postavy svetových dejín.

4. Prečítaj si novú knihu

Možno si dostal pod stromček novú knihu. Teraz je ten pravý čas, aby si ju prečítal. Čítaním rozvíjaš pamäť, slovnú zásobu, sústredenie ale aj analytické myslenie. Zároveň je to pre teba prínos v súťaži "Knihomoľ/ka K30", o ktorej si môžeš prečítať v našom článku. Máš malé vreckové a knihy sú pridrahé? Využi ponuku knižníc alebo e-Kníh, ktoré si vieš stiahnuť zadarmo, napríklad na stránke "1000knih" alebo ak máš rád angličtinu na stránke "free-ebooks"

5. Znova si prečítaj obľúbenú knižku

Kto by nečítal príbeh malého princa? Kniha, ktorú môžeš čítať znova a znova a vždy v nej objaviť niečo nové. Vedci zistili, že ak si prečítaš svoju obľúbenú knihu druhý krát, prežiješ jej príbeh intenzívnejšie.

6. Napíš báseň, krátky príbeh alebo knihu

Si kreatívny, máš veľkú fantáziu a rád píšeš? Začni písať básne alebo príbehy. Radi ich uverejníme v našich novinách. Môžeš napísať aj vlastnú knihu a "1000knih" ti ju vydá zadarmo a môžeš si tak vylepšiť vreckové.

7. Upeč koláčiky

Potrebuješ:

500 g polohrubá múka

250 g maslo (alebo stužený tuk)

250 g smotana na šľahanie

1 vanilkový cukor

práškový cukor

Postup:

Múku, maslo a smotanu spracuj na cesto, ktoré vyvaľkáš na hrúbku 2 až 3 mm a vykrajuješ z neho rôzne tvary. Tie ukladáš na plech a pečieš pri teplote 180 stupňov Celzia do svetlohneda (ak nemáš skúsenosť s pečením, popros dospelých, aby ti pomohli). Ešte teplé koláčiky obaľuješ v práškovom cukre zmiešanom s vanilkovým cukrom.

Viac receptov nájdeš v našom receptáriku.

8. Urob si poriadok a nepotrebné veci zrecykluj alebo odnes na charitu

Ak máš doma hračky alebo oblečenie, ktoré nenosíš, odnes ho do najbližšieho detského domova, deti sa určite potešia. Staré vetrovky, plachty alebo deky môžeš odniesť do psieho útulku. V zime na nich budú psíky spávať aby im bolo teplejšie. Staré debničky, fľaše alebo iné nepotrebné predmety môžeš pretvoriť rôznymi technikami na zaujímavé umelecké diela.

9. Cvič

Cvičenie má blahodarné účinky na zdravie, ale aj funkciu mozgu. Každý deň by si mal venovať cvičeniu aspoň 10 minút.

10. Navštív múzeum, galériu, koncert, kino či výstavu

Tak napríklad:

Kasárne Kulturpark, Košice

Národné odevy a tance môjho ľudu - výstava od 17.12.2015 v čase od 11.00 do 18.00 hod.

Bábkové divadlo, Košice

27.12. (nedeľa) o 16.30 Ako šlo vajce na vandrovku

29.12. (utorok) o 10.00 Kozliatka a vlk

30.12. (utorok) o 16.30 Filipko a ježibaba

Slovenské technické múzeum, Hlavná 88, Košice

do 31.1.2016 výstava 12 patrónov ... ochrancovia vedy, techniky a remesiel... (zľavnené vstupné 1,50 €).

Galéria Bašta, Hrnčiarska 7, Košice

do 31.1.2016 Svedectvo starých máp - mapové vyobrazenia Košíc z obdobia 16. až 20. storočia (zľavnené vstupné 0,50 €).

Východoslovenské múzeum v Košiciach, Námestie Maratónu mieru 2

do 28.2.2016 Príbehy budov - výstava prezentujúca históriu a súčasnosť štyroch vybraných košických budov (Dóm sv. Alžbety, Štátne divadlo, Hotel Schalkház, teraz Double Tree by Hilton a Gymnázium na Šrobárovej ulici (zľavnené vstupné 0,50 €).

Minerály pod lupou - minerály a kryštály zo Slovenska, Českej republiky a najznámejších svetových lokalít (zľavnené vstupné 0,50 €).

Dom remesiel, Hrnčiarska 11, Košice

Od ihly po šijací stroj - výstava o dejinách krajčírov a obchodníkov s textilom v Košiciach od 16. až po 20. storočie (zľavnené vstupné 0,50 €).

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Katarína Bodnárová

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre