Logika v púšti

Človek potrebuje 6 dní, aby prešiel púšťou. Zásoby si ale môže zobrať len na 4 dni, viac neunesie. Čo musí spraviť, aby prešiel púšťou?

Slnko nemilosrdne svieti, nikde niet tieňa. Kto už v takejto horúčave išiel púšťou vie, že bez vody neprežije. To je hlavnou témou aj našej hádanky.

Športovec chce urobiť 6-dňový prechod cez púšť. V jeho štartovacom bode je dostatok jedla a vody. Muž si ale môže zobrať zásoby len na 4 dni. Ako si musí počínať, aby sa mu cesta cez púšť podarila?

Indícia: Keď športovec vyštartuje so 4-dňovými zásobami, nasledujúci deň má zásoby už len na 3 dni, lebo jednu spotreboval.

 

Riešenie:

Krok č. 1: Športovec vyštartuje so zásobami na 4 dni. Prejde trasu za 1 deň, na konci tejto jednodňovej trasy uloží 2 porcie zásob v púšti a vráti sa späť. Jednu dennú porciu spotreboval cestou tam a jednu cestou späť.

Krok č. 2: Opäť vyštartuje so 4 porciami. Po jednom dni má ešte tri porcie a vezme si jednu z odložených so sebou. Teraz opäť so 4 dennými porciami ide celý deň púšťou, odloží ďalšie 2 porcie v púšti a vracia sa späť. Po jednom dni chôdze spotrebuje poslednú porciu z batohu. Potom ale dôjde na miesto, kde má odloženú ešte jednu porciu, tú si vezme a vráti sa späť do štartovacieho bodu.

Krok č. 3: Opäť vyštartuje so 4 porciami. Po dvoch dňoch putovania dôjde k bodu, kde má odložené 2 porcie a presne 2 mu v batohu chýbajú. Preto si ich vezme so sebou a ostávajú mu 4 dni putovania aj zásoby má na 4 dni.

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Katarína Bodnárová

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre