Vianočné zvyky a tradície

Vianoce sú sviatky pokoja, kľudu a rodinnej pohody. Na Vianoce sa každý rok tešíme z dôvodu, že sme celá rodina pokope a tešíme sa, keď si rozbalíme darčeky od našich blízkych. Rôzne krajiny majú odlišné zvyky a tradície. Predstavíme si Vianoce v krajinách sveta.

Európa

1. Taliansko

V Taliansku sa Vianoce oslavujú podobne ako u nás. Rozdiel je ten, že Taliani majú vždy živý vianočný stromček (jedlička). Darčeky sa otvárajú až o polnoci. Najväčší dôraz sa kladie na obed 25. decembra, pri ktorom sa schádza celá rodina.

2. Holandsko

Už v polovičke novembra príde Mikuláš, ktorý sa nazýva Sinterklaas. Na bohato vyzdobenej lodi plnej darčekov ho sprevádzajú postavy černoškov - Zwarte Piet. Vrchol je 5. december, kedy si ľudia rozbaľujú darčeky.

3. Grécko

Gréci majú namiesto vianočného stromčeka loďku ozdobenú svietiacimi reťazami, ktorú vyložia na okno alebo do záhrady. Darčeky zvyčajne nie sú, ale deti si ich nájdu pod posteľou v noci z 31. decembra na 1. januára.

Amerika
1. Kolumbia
Vianoce oslavujú veselou hudbou, ozdobeným stromčekom a bohatým stolom. Na Štedrý večer sa stretáva celá rodina aj kamaráti a susedia, aby si tradičnou pečenou morkou vychutnali sviatky pohody. Na Vianoce má skoro každý na sebe niečo nové, akoby novou vecou obnovili svojho ducha.

2. Peru
Peruánci sú zvyknutí zdobiť kostoly a domovy jasličkami, vykonávať tance a hry a variť chutné jedlo. Počas týždňa Vianoc organizujú chocolatadas, čo znamená podarovanie šálok horúcej čokolády a chudobným deťom danie darčekov. Darčeky prináša Svätý Bazil.

Afrika

1. Juhoafrická republika

Na druhý sviatok vianočný prichádzajú rodiny na pláže Kaspického mora, kde sú pikniky a griluje sa. V chudobných štvrtiach je však zarezávanie oviec považované za luxus, preto mnohým postačí sliepka.

2. Maroko

Maroko je krajina zmiešaných kultúr a tolerancie. Hlavné náboženstvo je islam, stretávajú sa tu moslimovia, židia a kresťania. Moslimovia Vianoce nemajú, podobný sviatok je Sviatok obety. Obetou je baránok, ktorého zarežú a zjedia. Rodiny, ktoré majú rodiny v zahraničí Vianoce oslavujú.

Ázia

1. India

Pieseň Tichá noc spievajú v hindštine. Podáva sa ryba na korení karí s ryžou. Kresťania ohlasujú príchod Vianoc obrovskými farebnými hviezdami z papiera, kto ide denne do kostola si môže niečo želať a potom a mu to aj plní.

2. Čína

Deti vyrábajú farebné ornamenty, ktoré sú súčasťou dekorácie a výzdoby. Nechýbajú ohňostroje a výborné jedlo. Viac sa oslavuje príchod Nového roka, keď deti dostávajú pozornosť vo forme hračiek a oblečenia.

Austrália

V Austrálii chodí Santa na pláže , kde sa vozí na surfe a rozdáva deťom darčeky. Austrálčania, ktorí ostanú doma sa kúpu v bazénoch, hrajú kriket alebo robia bežné domáce práce. Typické jedlá sú morka, šunka a bravčovina a ako dezert sa podáva slivkový puding.

Zaujímavosť: Najhoršie Vianoce zažila Austrália v roku 1974, keď cyklón Tracy spustošil územia a zahynul 60 ľudí.

Toto bola krátka ukážka ako to funguje v iných krajinách. Prajem vám krásne sviatky plné zážitkov, pohody a darčekov. Nech je vaša rodina pokope.