Školy v Poľsku a Nemecku

Možno ste sa pýtali, ako to je so školami v iných krajinách. My vám prinášame informácie z prvej ruky.

Začneme Poľskom. Deti v tejto krajine idú po prvý krát do školy ako 7-ročné (čiže o rok neskôr ako u nás), základnú školu navštevujú 6 rokov. Potom nasleduje gymnázium alebo lýceum po dobu 2 rokov. Nedávno prebehla v Poľsku reforma školstva, ktorá vstúpi do platnosti od septembra 2017 a základné školy sa predĺžia po ôsmy ročník. Po skončení "osnownej szkoly" robia žiaci prijímačky na stredné školy, neskôr na univerzity. Ak je dieťa nadané, môže so súhlasom rodičov nastúpiť do prvého ročníka už ako 6-ročné. Ale známkovanie je v Poľsku presne naopak. Jednotka je najhoršia a päťka najlepšia známka. Takže ak vám bude Poliak tvrdiť, že mal v škole samé jednotky, budete vedieť, čo to znamená :-). Letné prázdniny majú v Poľsku rovnako ako u nás, čiže 8 týždňov. Končia ale 24. júna a do školy sa vrátia posledný augustový týždeň.

V Nemecku je to zložitejšie, pretože každá spolková krajina má iný systém školstva. Základná škola sa v Nemecku nazývy "Grundschule". Deti ale spravidla nastupujú do prvého ročníka ako 6-ročné a ich základné vzdelanie po 6. ročník. Potom navštevujú gymnázium, v ktorom si vo vyšších ročníkoch vyberú odbor. Najvyššie vzdelanie je univerzita. Známkovanie je podobné ako u nás, najlepšia je jednotka, najhoršia ale šestka. Nemci majú kratšie letné prázdniny, "len" 6 týždňov. Ich termín nie je pevne daný, každá spolková krajina ich má v inom termíne, aby nevznikali návaly v rekreačných a prímorských strediskách alebo dopravné zápchy na európskych diaľniciach.