Rozhovor s pani učiteľkou Slávkou Čontošovou

Pani učiteľka Slávka Čontošová učí náboženstvo a slovenský jazyk, zároveň je aj výchovnou poradkyňou. Stretávajú sa s ňou niekedy viac a niekedy menej žiaci z celej školy. Rozhodli sme sa preto, že s ňou urobíme rozhovor.

1. Čo Vás motivovalo stať sa učiteľkou?

Vždy sa mi páčila práca s deťmi - až sa mi raz stala osudnou :-).

2. Ako sa Vám pracuje so žiakmi?

Na malé výnimky, ktoré sú vždy, veľmi dobre. Každá práca s ľuďmi je obohacujúca, pretože každý je originálny.

3. Voľba padla na slovenský jazyk, vedeli ste vždy, že to bude slovenčina alebo ste sa rozhodovali medzi viacerými predmetmi? Ak áno, medzi ktorými?

Cesta k slovenčine bola v mojom prípade dlhšia - nebol to prvý plán. Vyštudovala som náboženstvo a etickú výchovu. Keď sa vynorila potreba rozšíriť si kvalifikáciu, zvíťazila moja záľuba v literatúre.

4. Akých súťaží sa zúčastňujú naši žiaci?

Okrem tradičných súťaží v prednese (Hviezdoslavov Kubín, Šaliansky Maťko) sa zapájame aj do literárnych - v jeseni minulého roku to bola súťaž Slovensko očami detí alebo Literárne Košice Jána Štiavnického. V škole sme usporiadali vlastnú čitateľskú súťaž Knihomoľ/ka K30.

5. V ktorých súťažiach boli naši žiaci úspešní?

V literárnej súťaži Literárne Košice J. Štiavnického získala N. Hrdličková čestné uznanie za prácu Časožrút a časožrútka v konkurencii ďalších 246 prác.

6. Boli mnohé zmeny v pravidlách slovenského jazyka počas Vašej praxe?

Počas mojej praxe, chválabohu, žiadne zmeny v pravidlách neboli.

7. Ktorý gramatický jav je pre Vás osobne najťažší?

Bol čas, keď som "bojovala" s číslovkami. Teraz skôr hodnotím náročnosť učiva z pohľadu žiakov. Ale ak človek veľmi chce, zvládne všetko.

8. Aké sú Vaše záľuby, čomu sa venujete vo voľnom čase?

Najlepšie strávený voľný čas pre mňa predstavujú kopce kníh alebo krásne zelené kopce v prírode :-).

9. Aký je Váš názor na školské noviny K30?

Úžasný nápad, veľmi všetkým držím palce a želám veľa tvorivých nápadov.

Autori: Leandra Jeszeová a Natália Hrdličková