Rozhovor s bývalými žiakmi

Pri príležitosti 50. výročia našej školy sme oslovili našich bývalých žiakov a položili sme im zopár otázok. Timotej a Mária končili pred rokom, Peter pred dvomi rokmi,  Maroš pred desiatimi a našli sme aj pána Jozefa, ktorý navštevoval školu v rokoch 1972 až 1981 a teraz sa tu učí jeho dcéra, piatačka Elizabeth Zubelová.

1. Keď sa povie ZŠ Kežmarská 30, aké slová vám napadnú ako prvé?

Jozef: Ako prvé mi napadnú slová chvály a vďačnosť za roky strávené v nej, taktiež vedomosti do života.

Maroš: Deväť rokov strávených štúdiom na tejto škole.

Timotej: Výlety, zážitky, spolužiaci, ale predovšetkým moja bývalá trieda.

Mária: Jej logo, predstavím si triedu a chodby a ľudí, ktorí tam so mnou boli.

Peter: Nostalgia, spomienky, žiadne starosti a zábava.

2. Vaše najkrajšie spomienky na ZŠ?

Jozef: Veľmi rád spomínam na čas strávený v ZŠ, či už priamo v škole alebo na školských výletoch. Navštívili sme tri krásne jaskyne na východnom Slovensku.

Maroš: Spomínam si na hodiny telesnej, keď sme mali gymnastiku a väčšina necvičila, no keď sme hrali futbal, hrali aj necvičiaci, alebo na nekonečné hodiny matematiky či vyčerpávajúce momenty, keď niekto mal ísť odpovedať.

Timotej: Haaahah. No v každom prípade si budem pamätať výlet do Budapešti.

Peter: Bolo ich veľa...

Mária: Všetky boli krásne. Spomínam si na hodiny hudobnej, na ktorých sme sa smiali a niekedy viac tancovali ako spievali.

3. Pamätáte si na nejaké pestvá, ktoré ste s kamarátmi vyviedli?

Jozef: My sme občas niečo vyviedli, avšak ja si to už tak veľmi dobre nepamätám, ale nebolo to nikdy až také výnimočné.

Maroš: Nespomínam si, ale určite nejaké boli.

Timotej: Bolo toho dosť, avšak o mnohých veciach učitelia dodnes nevedia.

Peter: Pamätám si, že sme v triede hrali futbal, keď pri kope vyletela lopta do spolužiačkinej hlavy.

4. Ste v kontakte so spolužiakmi aj po skončení ZŠ?

Jozef: Občas sa stretávam so spolužiakmi, s niektorými si píšeme e-maily a pod.

Maroš: Ani nie.

Timotej: Hlavne s tými, s ktorými ráno cestujem do školy.

Mária: Spočiatku tohto školského roka sme sa celkom často stretávali, ale teraz nemáme čas a spoznali sme mnoho nových ľudí, s ktorými tiež chceme tráviť čas.

Peter: Áno, som v kontakte s väčšinou.

5. Aký bol váš najobľúbenejší predmet a prečo?

Jozef: Najobľúbenejší predmet bol prírodopis, pretože na tejto hodine sme sa vždy naučili niečo nové o prírode.

Maroš: Zemepis. Bavil ma napriek tomu, že som sa ho takmer neučil, vedel som ho najlepšie z triedy.

Timotej: Matematika, pretože naša učiteľka ma naučila veľa potrebných vecí, a to vidím hlavne teraz na strednej.

Mária: Na každom predmete som mala niečo rada, ale najradšej som mala hodiny angličtiny a matematiky.

Peter: Výtvarná, ničnerobenie a kopec zábavy.

6. Čo vám dala ZŠ Kežmarská 30?

Jozef: Vedomosti, mal som dobrých spolužiakov, učiteľov, radosť zo získaných znalostí a zručnosti do ďalšieho života.

Maroš: Mnoho vedomostí, zážitkov, spomienok, výletov a momentov, na ktoré dodnes rád spomínam.

Timotej: Naučila ma potrebným základom do života.

Mária: Okrem vedomostí to sú hlavne priatelia a spomienky. K30 ma tiež naučila mať školu rada.

Peter: Dala mi toho veľa, bez nej by som nebol tam, kde som.

7. Naopak, je aj niečo, čo vám škola vzala?

Mária: Neviem o ničom, keď som vyrastala, tak mi vzala skreslené pohľady na svet... Ale to je dobré.

8. A nakoniec otázka k našej „pani oslávenkyni“. Čo by ste popriali škole k jej 50. výročiu?

Jozef: ZŠ K30 by som chcel popriať veľa dobrých odchovancov, spokojných, vzdelaných študentov ešte aspoň ďalších 100 rokov.

Maroš: Škole prajem, aby jej brány opúšťali osobnosti, na ktoré bude môcť byť hrdá.

Timotej: Ďalšie úspešné roky.

Mária: Aby sa nemenila a ostala aká je, lebo takto je so všetkým (aj s chybičkami) najdokonalejšia a nikdy na ňu nezabudnem.

Peter: Aby vydržala stáť ešte minimálne ďalších 50 rokov.

Michaela Balážová