Práce žiakov uverejnené na súťaži "Literárna Ilava"

O žobrákovi

Lukáš Starovecký

 

"Ó žobráčisko špinavé,

že sa nehanbíš pýtať drobné?

Chudoba je, málo peňazí

a ty tu pýtaš štyri dukáty?"

 

Chudák starý žobrák,

nemal ani dukát.

Pýtal iba korunu,

na chleba, pre rodinu.

 

Ach ten úbohý starý žobrák!

Prerástol mu cez hlavu hlad.

Zabudol na rodinu,

padol na úplnú spodinu.

 

Sústredil sa iba na to,

aby sa vždy cítil sýto.

Aby  mal dosť peňazí,

začal okrádať ľudí.

 

Kradol a lúpil.

Nevydržalo to dlho.

Jednu guľku kúpil

a život ho to stálo.

 

Rodina plakala,

že žobráka nemala.

Spomenula si však na to,

že bol cennejší nad zlato.

 

 

Malá knižka obrázkov

Sofia Čemová

 

     V jeden chladný upršaný podvečer, keď každý svietil sviečkou, pretože nefungovala elektrina, sa na poličke zhovárali encyklopédia a dievčenský román. "Vedel si, že som najmúdrejšia knižka na celom svete?" spýtala sa encyklopédia odrazu. "No a čo, mňa všetky dievčatá zbožňujú!" vychvaľuje sa namyslený román. "A vieš ty, kde sa na svete nachádza rieka Mississippi?" "Možno nie, ale mňa už asi šesťkrát čítali. Som veľmi dôležitý!" "Môžete sa utíšiť?" pridá sa busta J.A.Komenského. "Tomu sa hovorí: pýcha na ulici, handry v truhlici, " melie svoje frazeologický slovník. Nakoniec sa v tom chaose ozve detská knižka obrázkov: "Prečo sa hádať? Veď je jasné, kto tu hrá najdôležitejšiu rolu."

     Všetky knihy spozorneli a pozreli sa na malú obrázkovú knižku. Malá knižka sa nadýchla a na ich údiv im takto povedala: "Ja si myslím, že všetky sme rovnako dôležité a že každá z nás je niečím výnimočná." A všetky knižky - či chceli, či nie, museli dať malej knižke za pravdu.

 

 

Koník Blesk

Linda Kačmárová

 

     Za siedmimi stajňami a siedmimi senami žil pretekársky koník. Všetci ho volali Blesk, lebo bol veľmi rýchly. Diváci si ani poriadne neužili preteky a Blesk bol v cieli. Ale po čase sa všetko zmenilo. Blesk starol. Už ani pretekať nemohol. Jeho majiteľ zbankrotoval, preto ho opustil. Nikto sa o Bleska nestaral, lebo ostatní mali vlastné kone. Niekedy mu hodili mrkvu alebo jablko a povedali: "Na!" Bleskovi už bolo smutno. Aj za jeho majiteľom, ale aj za pretekmi. Až vtom...

     Dvere stajne sa rozleteli dokorán. Blesk spozornel. Keď zodvihol hlavu, uvidel malého chlapca, ktorý sa naň pozeral. Ukázal na Bleska prstom a zakričal: "Mama, mama, poď sem! Toho chcem, toho chcem!" Nejaká žena vbehla do stajne a pozrela sa na Bleska. "Miláčik, naozaj chceš práve tohto? Veď je ešte veľa iných, krajších koní." "Ale ja chcem tohto!" Blesk nechápal, čo sa deje. Až potom mu to došlo. Oni ho chcú predať! Ale... tomuto chlapcovi? Naozaj? Naozaj! Chlapec otvoril záklopku na dvierkach a Blesk vyšiel von. Ale jeho mama stále videla nejaký problém, napríklad: Je starý. Má ošúchané sedlo. Nie je veľmi pekný. Nemá žiadne podkovy. No napokon sa rozhodli Bleska kúpiť. Majiteľ stajne po chvíli prišiel a opýtal sa ich: "Vybrali ste si?" Blesk pozrel na chlapca, ten zas na svoju mamu a tá povedala: "Áno, je to tento." Super! Pomyslel si v duchu Blesk. Majiteľ prehovoril: "Si spokojný, Jožko?" Kto je Jožko? Asi ho nepoznám... Uvažoval Blesk. Poznám už Petra, Mirka... Ale Jožka? Hmm...! Nebude to náhodou tento chlapec? ... Áno, bol to on! Má nového parťáka! Bude veselo! Jožkova mama opäť pozrela na Bleska a pýtala sa majiteľa: "Ako sa volá? Koľko má rokov? Dokázal už niečo?" Predavač nestíhal odpovedať: "Volá sa Blesk. Má len osem rokov. Keď bol mladší, vyhrával preteky."

      Jožkova mama kúpila Bleska a odvtedy až doteraz na ňom chlapec jazdí. Blesk zabudol na smútok a problémy. Má dobrého spoločníka, ktorý sa oň stará. A kto vie, či niekedy nevyhrá ďalšie preteky?

 

 

Kačička

Sára Kováčová

 

     Kde bolo, tam bolo, v jednej krásnej doline bolo jazierko a v tom jazierku plávali rybičky, labute a malé žabky skákali po kamienkoch. No neplávali tam len ony, ale aj kačička, ktorá nebola obyčajná. Tomu, kto sa nad ňou zľutuje a nezabije ju, splní tri želania.

     Raz sa kačička rozhodla, že si pôjde zaplávať do jazierka v doline. Pláva si kačička, pláva, no naraz niečo započuje. V duchu sa spýta: "Kto sem asi môže ísť?" K jazierku sa postaví chlapec a lukom mieri na kačičku. Kačička sa obzrie a hovorí: "Prosím, nezabíjaj ma, môžem ti splniť tri želania." Chlapec odvetil: " No dobre, zľutujem sa nad tebou. A naozaj mi splníš tri želania?" Kačička odpovie: "Áno, splním, len mi musíš povedať aké." Chlapec na to: "Chcem nový luk so šípmi, tento je už veľmi starý a nefunguje." "Dobre, tvoje želanie splním. Keď prídeš domov, na posteli ťa bude čakať tvoj luk so šípmi, ale nemôžeš ním zabiť nijaké zviera, lebo sa ti stane niečo zlé. Zajtra o takomto čase príď ku jazierku a trikrát povedz kačička, ináč ti nesplním druhé želanie. Už choď a nezabudni na to, že lukom nemáš zabíjať zvieratá."

     Keď chlapec prišiel domov, naozaj našiel na posteli luk so šípmi. Chcel ich vyskúšať a namieril si to rovno na vrabca, ktorý sedel na strome. A trafil ho. Na druhý deň išiel k jazierku a trikrát povedal kačička. Tá ihneď priletela na hladinu jazierka a spýtala sa: "Nezabudol si na niečo?" Chlapec povedal: "Nie, veď som povedal trikrát kačička." "No dobre, tak mi povedz druhé želanie," povedala kačička. "Chcem mať dom ako palác." "Budeš ho mať, ale nesmieš sa ním pýšiť, lebo sa ti stane niečo zlé."

     Chlapec sa už blížil k domu, no namiesto neho tam bol palác. Nevošiel dnu, ale okamžite to išiel povedať iným ľuďom. Na ďalší deň opäť prišiel chlapec k jazierku a trikrát povedal kačička. Ona znova priletela na hladinu jazierka a pýta sa chlapca: "Nezabudol si na niečo?" "Nie," odvetil chlapec. "Tak mi povedz tretie želanie." "Chcem byť kráľom celého sveta."

     Hneď, ako to dopovedal, odišiel. Keď sa vrátil domov, neuvidel palác, ale chatrč, kde býval predtým, dokonca ho na posteli čakal jeho starý luk. Ihneď išiel k jazierku a trikrát povedal kačička. No namiesto kačičky prišla búrka. Hneď mu napadlo, čo urobil zle. Ale palác ani luk naspäť nedostal. A tak zazvonil zvonec a rozprávky bolo koniec.

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Katarína Bodnárová

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre